I. evropska bela ali kavkazijska velika rasa.
Značilnosti: telesna višina je velika do srednje velika, so najsvetlejši ljudje na Zemlji (blondinci) do temno rjavih (Arabci,
avstralidi), oblika glave zavzema celotno variabilnost, lasje ravni do kodrasti, nos ozek in najprominentnejši do srednje izstopajoč, zlasti visoki nosni hrbti so posebnost belcev, telesna dlakavost najmočnejša in najizrazitejši spolni dimorfizem glede na drugi dve skupini.
Severna svetla skupina: nordidi in
paleoevropidi; vzhodni evropidi (vzhodno-baltska rasa) z izstopajočimi ličnicami, v Rusiji, na Poljskem, na Balkanu, v Nemčiji.
Srednja kratkoglava skupina:
alpidi,
dinaridi, armenidi.
Južna temnejša in bolj dolgoglava skupina:
mediteranidi, manjši in gracilni;
orientalidi: Arabci, Sirijci, Irak, Zahodna Afrika;
indidi: vitki, majhni, temnih in valovitih las; Iran, Indija.
Rasni drobci: vedidi (Veda na Šri Lanki, Toala na Celebesu, Senoi na Malajskem polotoku); Ainu na otoku Hokaido.
Mejne skupine med črnci in kavkazijci, ki jih je težko uvrstiti:
melanidi (Severna in Južna Indija):
avstralidi, polinezidi (z mongolskimi elementi).
II. negridna ali črnska velika rasa:
izvira iz tropske Afrike in se kasneje razširi v Ameriko. Značilnosti: telesna višina obsega najširšo variacijo človeštva, dolgoglavost je običajna, pigmentacija najmočnejša do temno rjave, širok nos in polne ustnice, kodrasti, zviti lasje ali v majhnih spiralah, običajen prognatizem, medenica običajno ozka, manj razvita meča in slabši obok stopala.
Kavkazijski vpliv: etiopidi.
Stepski pas: sudanidi, nilotidi, bantuidi.
Od teh pravih črncev se ločijo rasni drobci:
III. mongolidna (rumena) velika rasa:
razširila se je iz osrednje Azije na Malajsko otočje in v Ameriko. Značilnosti: telesna višina variabilna, v povprečju nižja od povprečja človeštva, manj poudarjen spolni dimorfizem, slaba dlakavost, barva kože rumenkasta do rdeče rjava, temno rjave oči, togi temni lasje, ozka očesna reža (pogost epikantus), nos majhen (pri ameriških večji in tudi konveksen), ob rojstvu pogosto vidno mongolsko znamenje na predelu križnice.
sinidi,
južni sinidi: pravi Mongoli, Kitajci, Japonci, Korejci, tungidi (na severu puščave Gobi), paleomongolidi (Malaja), sibiridi (z evropskimi elementi),
indianidi,
fuegidi v Ameriki (zahodni gorski in vzhodni ravninski v Severni in Južni Ameriki),
eskimi, arktična posebna oblika. |
VSEVED 2007
|